EVLİLİK İÇİN GEREKLİ BELGELER

EVLİLİK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Günümüzde evlenmeyi planlayan pek çok çift nikah için gerekli belgeler konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Çiftlerimizin pek çoğu bu tecrübeyi ilk kez yaşayacağından dolayı gerekli belgeler konusunda bilgili olmayabilir. Bu yazımızda onlara evlilik yolundaki yolculuklarında yardımcı olacağız. Böylelikle nikah için gerekli işlemleri öğrenerek çok fazla uğraşa girmeden kısa bir süre içinde işlemlerinizi halledebilir duruma geleceksiniz.

RESMİ NİKAH İÇİN GEREKLİ BELGELER

* Evlenme Beyannamesi

* Sağlık Raporu

* Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı ve Fotokopileri

* İkametgah Belgesi

* Vesikalık Fotoğraf

NOT: Genel olarak nikah için gerekli olan belgeler bu şekildedir. Ancak istenilen belgeler bulunduğunuz şehrin belediyesine göre farklılıklar gösterebilir.

NOT: Nikah işlemlerinde sürücü belgesi, nüfus cüzdanı yerine geçmemektedir. O yüzden nüfus cüzdanlarınızı yanınızda bulundurmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Tüm bu gerekli belgeleri gerekli şekilde getirmeniz durumunda nikah işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada gerekli belgeleri nereden alabileceğinizi de yazımızın devamında sizlere aktaracağız.

EVLENME BEYANNAMESİ NEREDEN ALINIR?

Bu belge nikah için gerekli olan tüm belgeleri topladıktan sonra en son almanız gereken belgedir. Tüm belgeleri topladıktan sonra evlenme beyannamenizi alarak belediyeye gidebilir ve evlenme başvurusunda bulunabilirsiniz.

EVLİLİK İÇİN GEREKLİ SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALINIR?

Bu noktada evlilik için sağlık raporu alındığı kesinlikle unutulmamalıdır. Ayrıca özel hastanelerden de evlilik için sağlık raporu alınmamaktadır. Ancak evlilik için gerekli sağlık testlerinizi buralarda yaptırmanız mümkündür. Sonrasında ise en önemli nokta bu sağlık raporunu aile hekiminizin onaylaması ve imzalamasıdır.

EVLİLİK İÇİN NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ NEREDEN ALINIR?

Mevcut belgeyi bulunduğunuz yerin nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Benzer şekilde E-Devlet sistemi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce belediyenizin bu belgeyi isteyip istemediğini öğrenmenizde yarar var. Çünkü bazı belediyeleri nikah işlemlerinde nüfus kayıt örneği istemeyebiliyor.

NİKAH İÇİN İKAMETGAH BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Bulunduğunuz yerleşkedeki muhtarlıktan ya da nüfus müdürlükleriniz den ikametgah belgesini temin edebilirsiniz. Mevcut tüm evrakları topladıktan sonra 6 ay içinde evlilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sürenin 6 olmasının sebebi ise almış olduğunuz belgelerin geçerlilik süresidir.

NOT: 2018 yılından itibaren ilçe müftülükleri de nikah için başvuru kabul etmektedirler.


Bize Ulaşın
Sıkça Sorulan Sorular
Gizlilik ve Kullanım Koşulları

© EvlilikArayanlar.com, Tüm hakları saklıdır